Citat:
Ursprungligen postat av
Sall2001
Men för h-e, vad är det för trådstart som dessutom har 7 sidor okunskap.
1) Börsen är HÖGT värderad om du ser till de flesta nyckeltal jämfört med snittet av hur det brukar se ut.
2) Alternativet att lägga pengarna på börsen är att få en pissränta som aldrig varit lägre än nu dvs folk försöker ändå hitta de aktier som går bättre än index.
3) Har TS frågor på detta blir jag riktigt rädd för TS kompetens.
För Er andra; börsen, räntebärande etc är i dagsläget totalt ointressant att placera i. Det man ska göra idag är att starta företag, hitta investerare etc i och med den galet låga räntan. DÄR finns pengar att göra, ingen annanstans i dagsläget.
Jag har frågor på det.
Var anser Mr Kunskap att man ska placera sina pengar då? Utan att säga upp sig från sitt arbete och starta ett företag.
Du säger att börsen är högt värderad och vi vill ju inte köpa till högt pris.
Ska man alltså ta pissräntan som är ett par % lägre än löneutvecklingen och vara nöjd med att tappa 2% köpkraft varje år?