Citat:
Ursprungligen postat av
Burros
Men om en lag är helt verkningslös så måste det väl vara bättre att komma på en ny?

Bättre än verkningslös måste väl ändå ni starka kvinnor i rörelsen kunna komma på? Så dutti som ni är liksom.
Den är inte verkningslös - och det är ju hela poängen. Många fler än före införandet är mot sexköp och synen har skiftats från att se ner på den prostituerade till att se med äckel på torskarna.
Den har alltså visat sig mycket effektiv när det gäller normsättande.
För att inte tala om att utan lagen så hade trafficking knappt diskuterats alls i sverige.
Citat:
Eller så våldtar köparen säljaren istället eftersom han är både snål och sadist och har läge eftersom hon är både helt ensam och påtagligt förvirrad och hon har inget skydd alls, hon vet inte ens vilket land hon är i faktiskt.
Ouch så gick det med det skyddet och hon fick hiv istället.
Fast i Sverige fungerar det inte så. Här kan säljaren anmäla och ha lagen med sig på sin sida redan från att köpet inleds och när det gäller övergreppen ..
Ett mycket tryggare system än tidigare då det var de prostituerade som var paria och inte torskarna..