Citat:
Ursprungligen postat av
karlrove100
Är inte Gibraltar ett ställe med rika personer? Typ ett St. Tropez?
Det är inte riktigt som St. Tropez, men det är välbärgat och inte lämpligt om du har tänkt klara dig på omkostnader i nivå med Rumänien.
Citat:
Ursprungligen postat av
karlrove100
Angående Cypern och Malta så tror jag det bara är små byar plus en massa fylleturister från Sverige och England och så. Dock kanske jag bör kolla upp om det finns några skapliga städer där att bo i. Dock lär hyran bli ganska mycket högre där eftersom det finns en massa turister.
De båda öarna saknar storstäder men det handlar inte om (enbart) byar.
Hyror är låga. Du kan få en tvåa tämligen centralt på Malta för under 600 EUR i månaden, i områden som Msida, Ta' Xbiex, Gzira, och Sliema. Cypern är en större ö med flera städer, men hyrorna är också generellt låga förutom i de allra mest attraktiva stadsdelarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
karlrove100
Hur gör man när man skriver sig i ett annat land? Fyller man bara i ett papper och visar sitt pass?
Varierar stort mellan olika länder, men inom EU räcker det ofta med att, som du skriver, bara fylla i ett papper hos någon myndighet och visa sitt pass. Det kan löna sig att anlita någon som hjälper till med att koordinera registrering.