Citat:
Ursprungligen postat av
Bamse92
Hej! Jag har länge lekt med tanken, att ifall man kunde bygga ett "shaman center" i Sverige . Jag vet att tex. Santo Daime kyrkan i usa har rätt att genom religionsfrihet använda Ayahuasca. Så, kan inte detsamma åtsdakommas i Sverige? Vanliga Svenssons kan snabbt bli medlemmar och sedan i kyrkan "tripp centret", trippa på Ayahuasca guidade av Shamans?
Du kan inte "starta en kyrka" i Sverige, och knappt så det går i USA heller. Däremot kan du gå med i Santo Daime/ UDV och starta en filial i Sverige och därmed trycka för religionsfriheten.
I Sverige är narkotikapolitiken överordnad religionsfriheten (trots att den inte borde vara det eftersom religionsfriheten är i grundlagen, men det verkar inte någon ta hänsyn till i det här landet).
I USA är religionsfriheten överordnad i princip alla andra lagar, men antiknark-lobbyn har givetvis mer pengar än du.