Citat:
Ursprungligen postat av
Sainsburys
Nu ska du få höra på andra bullar, TS. Drtinnitus och en annan herre vars namn jag alltid glömmer bort- kommer inte gilla detta.
Jag kan ju börja med att Skype hettar upp datorn otroligt mycket när det gäller Macbooks. Ja, förutsatt att du har videosamtal då.
Att använda datorn utan SmcFancontrol gör att datorn blir väldigt varm.
Jag rekommenderar att du laddar ner SmcFancontrol och drar upp varvantalet från 2000 som är standard, till 3000. Du hör ingen skillnad när du använder datorn, men den blir otroligt mycket kallare, om man kan säga så.
Självklart är det andra bullar när du kör videosamtal över skype, men att standard varvantalet per minut då ligger på 3000 istället för 2000, hjälper mycket!
Sedan brukar jag själv köra med en till inställning på SmcFancontrol som jag kallar "higher", den ligger då på 3600 varv per minut eller 4000 varv per minut. Denna inställning drar jag alltid igång innan jag startar ett videosamtal. För om du inte gör det, så väntar din Macbook till sista sekund innan den drar upp varvantalet, och då är väl datorn kring 80-90 grader varm, vilket förvisso är okej- men absolut inte skönt.
Det är absolut ingen fara att ändra varvantalen, som två personer i detta forum gärna säger emot. Jag körde alltid med minst 3000 varv per minut som standard istället för 2000, och det hjälper mest när man surfar runt och använder olika program. Använder jag mer krävande program så drog jag igång en högre inställning.
Du kommer inte att ångra dig.
Och PS: Det är absolut inget fel med din dator. Macbooks blir varma, speciellt med tanke på hur dom är utformade. Många som störs av värmen använder sig av SmcFancontrol.
Då mitt namn nämns så föranleder det ju mig att fråga vad du menar....
Varför skulle jag inte gilla detta?
Skulle jag ha påstått att det skulle vara fara att ändra varvtalen på fläkten?
Jag kan ge mina egna svar på det, så kan du jämföra med dina som jag hoppas du ger.
Nej, jag har inget som helst emot det du skriver, och inte heller kan jag minnas att jag någonsin skulle ha skrivit att det skulle vara någon fara med att öka varvtalet på fläktarna.
Däremot brukar jag tycka att det oftast är helt onödigt därför att de flesta som undrar om detta och tycker att deras MacBook Pro är så sjuuuuukt varm och tror det är nåt fel, inte ens har förstått att det är helt normal temperatur och intåget man egentligen behöver bry sig om eller oroa sig för, utan tuta och kör... Ja ofta så handlar det ju inte ens om några 90° utan de oroar sig redan för 50-60°.
Men har man specifika program som frekvent drar upp tempen högt och man tycker det är obehagligt för man har datorn t ex i knät mycket, så är det väl bara att köra t ex fankontroll även om det inte behövs för datorns hälsa men det kan bli trevligare för ens knän t ex. Dock ska man ju ha klart för sig att ökat varvtal kan medföra ökad strömförbrukning kan vara av vikt vid batteridrift.
Vad jag menar är alltså att det i de flesta fall är helt onödigt att bry sig om och vara orolig för tempen på MacBook Pro, men har man besvär rent komfortmässigt så kan man ju dona med fankontroll för att minska dessa besvär.
Själv har jag en MBP mid 2009 som jag har ofta i knät eller i sängen och som dagligen är uppe på ca 95° ibland i timmavis, och inte minsta problem än med den för det. Men visst kan det ibland bli väl hett mot benen ja, men då brukar jag bara lägga något annat mellan t ex en tidning eller liknande.