Citat:
Ursprungligen postat av
sigurdV
Vänligen visa i stället för att påstå.
Citat:
Ursprungligen postat av
sigurdV
Nej helt missuppfattat av dej. Läs en gång till.
Du säger att de naturliga talen inte är lika många som de reella,
det tycker jag du ska bevisa om du kan.
Jag vill påpeka att jag ingalunda är något proffs på det här, men jag kan visa skillnaden mellan den mista (den uppräkneliga) oändligheten och de större.
Först måste du förstå vad uppräkneligt oändligt är. Jämför exempelvis de positiva heltalen med alla heltal. De är lika många, just därför att man kan para ihop dem två och två.
(1,1)
(2,-1)
(3,2)
(4,-2)
osv
Det här betyder att Du kan göra en bijektiv mappning mellan N och Z. Vilket tal du än väljer ur N så kommer du ha exakt ett som det paras ihop med i Z. I det här fallet ser mappningen ut som så att om n är ett element i N så är f(n) en funktion från N till Z och f(n)=⎡n/2⎤(-1)^(n-1)
f(n) har även en invers så att f⁻¹(z) : Z -> N, men jag orkar inte klura på hur den skulle se ut.
Det går faktiskt även att para ihop naturliga tal med rationella tal. Tänk dig att du har bråktal på formen p/q. Låt p vara raderna och låt q vara kolumnerna i ett excelark. I cellen A1 hittar du 1/1, i A2 1/2, B1, 2/1, och B3 2/3 osv. Om du tar cellerna i diagonalordning, dvs du börjar med A1, går därefter på A2, B1, sedan på A3, B2, C1 osv, så inser du att du kan räkna upp "alla" celler i en viss ordning.
Detta går inte att göra med reella tal. Jag vet inte om detta bevis är helt hundra, men det är så jag har fått det förklarat för mig:
Tänk dig att du ska rada upp alla reella tal i en oändligt lång lista. Låt n beteckna vilken rad talet står på, och låt talet som står på rad n ha den n:te decimalen unik, dvs så här:
0.
223432...
0.3
13343...
0.33
2234...
0.421
123...
0.4434
12...
Bilda därefter ett nytt tal som innehåller alla dessa unika decimaler i just den ordningen. I vårt exempel kommer det talet att vara 0.21211..., och detta tal kommer garanterat inte finnas i vår lista. Slutsatsen är att du inte kan skapa en bijektion mellan N och R.