Citat:
Ursprungligen postat av hustlerinc
Vilka hade de importerat i Franska revolutionen? Det ar ett samhallsproblem. Att det ar mycket invandrare inblandat beror pa att det ar de som ar mest utsatta, svensson har inget att klaga över.
Hade det varit ombytta roller hade vara vikingagener kommit ut och vara barn hade gjort samma sak. Att det blev sa stort ar pga polisens inkompetens. De lat ungarna leva rövare sa att fler vagade ansluta nu ar snöbollen för stor.
Vi far hoppas pa battre jobb av polisen om det fortsatter ikvall.
På vilket sätt är dom mest utsatta? Det läggs betydligt mycket mer pengar i de svåra områderna. De får de allra bästa möjligheterna men klarar ändå inte av att förvalta det genom att skaffa jobb eller utbildning eftersom ingen arbetsgivare vill ha inkompetena arbetare, har knappast att göra med rasism eller annat strunt.
Generellt sätt klarar inte invandrare av det svenska samhället oavsett hur mycket vissa människor (speciellt politikerna) än vill. Spelar ingen roll hur mycket pengar det satsat, de har ändå ingen effekt.