Citat:
Ursprungligen postat av Tenshii
Kostym för ett städjobb? Kom ner på jorden igen va.
Jag tycker förvisso att TS kan tänka lite på hur hon klär sig. Städa är ändå ett grovjobb, upplevs du som pimpinett under intervjun så lär du ju inte ha så stor chans där. Du måste väl ändå förstå att du kommer behöva ha någon sorts arbetskläder på sig där sedan, att slita på sina egna grejer när man moppar golv är ju inte att föredra. Du verkar ju lägga mycket tid och tanke på utseende, framförallt på kläderna. Du vill väl inte förstöra dem på jobbet?
...
Ja, precis. Om det är ett slött jobb där man kanske sopar av golvet i lokalen någon gång om dagen spelar det kanske mindre roll. Men om det är ett jobb där man ska hugga i - tex ett renodlat städjobb - då vill man inte anställa någon nippertippa med jättelånga naglar och opraktiska skor. Hellre en sportig typ, tex en hästtjej.
Citat:
Ursprungligen postat av Dafel
Blir du intervjuad av en kvinna och själv är en kvinna är det en nackdel att vara attraktivare än henne. Klä dig fult.
Nej, det där är dumheter. Det är inget problem att anställa snyggare tjejer. Möjligtvis att en självupptagen diva, tex åldrande artist som inte accepterat åldrandet inte tål snyggare tjejer omkring sig. Men en normal (kvinnlig) chef vill ha personal som gör jobbet på ett bra sätt och är smidiga att ha att göra med. Chefer är väl ofta i medelåldern och anställer man ungdomar är de sannolikt snyggare. Är det representativa uppgifter är ett bra utseende plus. Men det är klart, att spela på sex funkar ju inte med en heterosexuell kvinna.
Citat:
Ursprungligen postat av WhiteOleander
Nja.. alltså. Jag är 18 år, en ungdom. Jag skulle säga att jag är exakt på den nivån som går att förväntas av en 18-åring idag. En annan anledning till att jag tar mig friheten att vägra ändra på mig själv är för att just nu behöver jag inte ett jobb. Jag kan få betalt för att gå i skolan eller helt enkelt hålla mig till att jobba som eskort. När några år har passerat och jag faktiskt behöver ett jobb kommer jag säkert vara lika villig till anpassning som alla andra. Vid det lägen kommer jag förhoppningsvis gått samma väg som de flesta utseendefixerade tonåringar gör och blivit av med fixeringen. När man har friheten att välja är det inte så konstigt att man utnyttjar den friheten.
Du skulle ha tänkt att arbetaren var professionell och lojal för att hon kom till arbetsintervjun helt utan smink och med intetsägande affärskläder för att sedan totalt ändra stil efter hon fått jobbet?
Nej jag anser inte att det är självklart. Att göra sina arbetssysslor på rätt sätt till bästa möjliga förmåga är en helt annan sak än att vara hens lilla bitch. "Ordentlig klädsel" handlar mestadels om fördomar och så länge jag har ett val tänker jag inte spela med på dom.
Hur man väljer att klä sig och sminka sig handlar inte bara om fördomar. Det säger också något om personen. Man kan förstås inte göra en 100% korrekt bedömning men för arbetsgivaren gäller det att minska
risken för en felanställning. Antag att den du intervjuar är extremt spacklad och framstår som en riktig bimbo. Ja, då ser du kanske för dig en person som är självupptagen och kanske omogen. En som ägnar många stunder på att spegla sig, som får nervsammanbrott om en nagel går av och kanske prioriterat att tjafsa med sin pojkvän i mobilen under arbetsdagen. Är det enbart fördom eller en generalisering med viss grund?
Om personen har rosa hår spelar inte mig någon roll, det är upptagenheten med det egna utseendet som kan ge fel signaler. Sen finns det förstås folk som motbevisar den bild de ger, men frågan är om du som arbetsgivare har har lust att chansa. Det är jobbigt att säga upp folk, att börja om med platsannonser och intervjuer. Det vill du helst slippa.
Kostymbyxor är förstås fel för denna typ av jobb. Hela och rena kläder, tex jeans och tröja räcker bra. Eller kjol som går en bit nedanför rumpan. Tona ner sminket en smula kanske, utan att helt göra om dig och sätt håret i en tofs. (Du kan ju tuppera luggen eller nåt

).