Veckans Affärer (Bonnier-ägda så det blir ingen länk),
publicerat 2010-05-12:
Citat:
...
Men hur mycket Jan Scherman och hans överordnade i Bonnierkoncernen än lovordar Telenor som ny delägare så kan de knappast bortförklara att affären i själva verket är ett tydligt svaghetstecken — både för TV4:s betal-tv-strategi och Bonniers expansion på tv-marknaden.
När Bonniers köpte Canal plus för två år sedan av tyska Prosieben Sat betalade man drygt 2,9 miljarder kronor. Då var 35 procent av bolaget värt 1 miljard. Två år senare betalar Telenor 787 miljoner kronor för de 35 procenten. Det innebär en realiserad förlust för Bonniers på hela 254 miljoner kronor. Men ännu värre: på två år har värdet på Canal plus, exklusive Telenors tv-rättigheter, sjunkit med 25 procent.
En tänkbar förklaring skulle vara att priset på de 35 procenten i Canal plus speglar konjunkturen. Men den teorin håller inte vid en närmare jämförelse med Canal plus främste konkurrent på den nordiska betal-tv-marknaden — Stenbeckkontrollerade MTG. Sett till intäkterna så utgörs en tredjedel av MTG:s börsvärde av substansen från den nordiska betal-tv-verksamheten i Viasat. 2008, samtidigt som Bonniers köpte Canal plus, var MTG:s nordiska betal-tv i Viasat värt 8,1 miljarder. Två år senare har värdet stigit med 8 procent till 8,79 miljarder kronor.
...
Lägg även till den numera nedlagda gratistidningen Stockholm City, sedan starten 2002 har tidningen gjort nära en miljard i förlust.
Hmm, vid närmare eftertanke ska jag nog tacka ja till erbjudandet "Prova DN gratis i en månad", det kommer att generera en förlust för koncernen på närmare 200 kr,
det är tanken som räknas