Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
...smuggling av vapen, narkotika och människor har inga brottsoffer?
Nej, dessa handlingar har inga offer och även om vi skall bekämpa dem så går det att göra innanför gränsen och utanför (det måste inte ske precis
på gränsen). Att skjuta någon har ett offer, men att flytta ett vapen har inget offer. Knappast svårt att förstå, eller? De två första innebär förflyttning av varor som någon efterfrågar och det senare är en tjänst som någon efterfrågar (eftersom det är svårt att komma hit lagligt).
De gränser vi har norr om Sundsvall är dessutom till Finland och Norge. Enstaka båtar kan man behöva kolla, men annars känns det ganska ok att ha samma tillgång som i dessa grannländer. Finland har gränskontroller mot Ryssland, jag lovar.
Citat:
Att staten tappar kontrollen över sitt territorium har inga offer?
Det är en helt annan fråga. En gräns är inte ett territorium och det är skillnad på att bekämpa verkliga brottslingar och fiender och att kontrollera frivillig handel.
Citat:
Jag antar att du gillar Somalia då.
Nej, varför skulle jag gilla Somalia?