Citat:
Ursprungligen postat av rogerk
Men kan man slippa straff när man hävdar god tro?
Det råder förvirring i tråden om civilrättsliga regler och straffrättsliga. I relationen mellan den rättmätige ägaren och den som förvärvat egendomen duger inte längre god tro hos den sistnämnde för att skydd ska uppkomma mot den förstnämndes anspråk. Bilen är alltså din (det finns undantag om han haft egendomen innan). Godtroslagens godtrosbegrepp är ganska strikt, och redan tidigare torde det ha varit väldigt svårt att godtrosförvärva bilar, eftersom det är så lätt att kontrollera vem som är rätte ägaren genom bilregistret.
Straffrättsligt däremot krävs uppsåt, kan inte åklagaren visa att köparen kände till att egendomen var stulen kan han inte fällas till ansvar för häleri.
Men det påverkar ju inte din situation (förutom procesuellt då du om åtal väcks kan föra talan i samma rättegång, vilket är lättare).