Vad är den eftergymasiala utbildningen?
Antingen trafikflygarhögskolan TFHS i Malmö (se
http://www.tfhs.se) eller någon privat utbildare som t.ex. Lidair (
http://www.lidair.se. TFHS är det grymt få som kommer in på, men utbildningen är betald. Lidair och liknande kostar en del pengar (ca. 500.000 från scratch till färdig pilot) Du kan söka studiemedel för båda.
Vet någon hur det ser ut på arbetsmarkanden just nu?
Skit, man får vara glad om man kan få flyga fallskärmshoppare och själv betala bränslet, ungefär. De flesta piloter i Sverige är arbetslösa.
Anställningskrav (egenskaper, kunskaper m. m förutom flygutbildningen)?
Utländska bolag kräver ofta en universitetsutbildning utöver flygutbildningen, vilken spelar mindre roll.
Lön och förmåner, skiljer sig lönen beroende på vilken flygbolag man jobbar för?
Lågprisbolag i Europa samt inrikesflyg i Sverige startar på ungefär 15000, SAS startar runt 25000 och slutar på 100000 efter ca. 30 år i yrket. Av de som börjar sin karriär idag kommer få nog att få se löner över 30000 dock.
När blir man flygoduglig? Vad gör man då? Brukar man få ett annat yrke inom branschen?
Så länge du klarar dina medicals är det grönt, sedan förtidspension. Finns något tak, 58 får jag upp i huvudet, men tro inte blint på det.