Citat:
Ursprungligen postat av Tippi Hedren
Är det någon som kommer ihåg den gamla datortidningen Datormagazin? I slutet av 80-talet fanns det nån arg och indignerad mamma som startade en moralpanik angående våldsamma datorspel, där man kunde "våldta" oskyldiga kvinnor. Tidningen utlovade en premie på 10 000 kr till någon som kunde hitta ett dylikt spel, men ingenting hände sedan i denna historia. Förutom det klassiska "Commando Libya" till Commodore 64 kan jag inte komma på något annat spel som skulle kunna ha startat en dylik moralpanik under denna tid.
Är det någon som kom ihåg vad hon hette och vad som hände sedan med henne? Hon var ganska aktiv i kampanjen mot våldsamma dataspel, och det skrevs ganska mycket om henne i olika tidningar. Hon verkade ganska rabiat.
Minns med varma minnen gamla fina DmZ. Och moralpaniken. Men inte just den där uppspelta damen. Men varför knappar jag ner den här posten då?
Jo för att jag drog mig till minnes en artikel från en speltidning som avhandlade B-spel, kitch och allmänt mög i spelsvängen. Så efter lite grävande i tidningshögarna så hittade jag den. Kan det möjligen vara det spelet som hon hade hört talas om? Och i så fall, hur?
Ur Player1 - 005
"Avslutningsvis bör det japanska pc-spelet 177 nämnas. Det är döpt efter den japanska lagen avseende våldtäktsförbrytare. Då det inte platsar i någon av de ovanstående kategorierna hamnar det i ett eget, mindre behagligt fack: den beklagliga smaklösa kitchen. I spelet är du den 26-årige Hideo Oouchi, en bortstött och asocial fabriksarbetare. På spelets endast två banor ska du: (1.) komma ikapp den 21-åriga Kotoe Saito och klä av henne, och (2.) våldta henne. Hinner du få tre orgasmer innan hon fått någon alls har du förlorat. Det krävs knappast någon förklaring till varför vi aldrig fick se 177, som kom redan 1986, i Europa. En intressant parentes kan vara att den debatt som uppstod som följd i japansk media senare bidrog till ett åldersgränssystem på japanska spel."